Když se podívám na aktuální předvolební situaci, nestačím se divit na množstvím negativních kampaní, které se rozběhly. Místo toho, aby strany propagovaly svůj volební program, propagují spíše neschopnost ostatních konkurentů. Ukazuje se opět mentalita českého národa, aneb vyberte toho nejlepšího z nejhorších. Nemůžeme se divit, že jsme vnímáni jako národ neustálých negativistů a pesimistů. Pokud budeme očerňovat druhé, neposuneme naši společnost dále.

Situace před volbami jako by z oka vypadla předvolební situaci před dvěma lety. Sociální demokraté velmi silní v závěsu komunisté s jednou (doufejme) pravicovou stranou. Pokud půjde vše jako „obvykle“, vytáhne pravice ještě svou největší předvolební špínu během příštích dvou týdnů. Preference levice díky tomu opět klesnou a lidé budou úprkem přebíhat k pravicovým stranám. Jaké jsou ale varianty vlády, která by byla eventuálně sestavena? Budou mít ČSSD, KSČM a SPOZ dostatek hlasů k vytvoření většinové vlády? Pan prezident tentokrát jistě pověří prvním pokusem o sestavení vlády sociální demokraty a je pravděpodobné, že se budou snažit vládu sestavit za každou cenu. Velmi jsem zvědav jak se zachová nové hnutí ANO a případný Úsvit. Bojím se, že ANO bude mít blízko k názorům ČSSD a mohlo by tak s nimi a s SPOZ vytvořit vratkou většinovou vládu.

Co ale očekávat od levicové vlády v této situaci? Ekonomika již několikátý rok neroste, ba naopak. Další přidušení růstu HDP zvýšením sociálních dávek a daňových odvodů je cestou k finančnímu krachu státu. Pokud zavedeme tato opatření, kdo bude financovat státní dluh? Fiskální politika státu by měla být orientována na podporu MSP a růst spotřeby obyvatelstva. Tyto parametry v celosvětovém měřítku klesají a cesta k jejich zvýšení není růst vládních výdajů, které na oživení nemají takový vliv (Makroekonomická teorie). Stejně tak mohu pokračovat zavedením progresivního zdanění. Tento nástroj se chová jako takový „tlumič“ odchylek příjmů do státní pokladny. Toto opatření opět nemá příliš velké opodstatnění, pokud potřebujeme, aby byli všichni občané motivováni k práci. Mohu dále vyjmenovávat další a další populistické faktory, které akorát zvýší vládní výdaje a omezí příjmy obyvatel.

Pravicové strany bohužel nebyly schopny po dobu jejich vlády provádět efektivní politiky vedoucí k omezení vládních výdajů a snížení zdanění. Místo těchto kroků naopak vlády daně zvedaly a chovaly se nadmíru populisticky. Pokud se nenajde schopná pravicová strana, která vytvoří fungující vládu, bude státní dluh pouze narůstat. Proto apeluji na naši pravici, omezte státní výdaje a snižte daňovou zátěž obyvatel, podpořte podniky a živnostníky, pomáhejte pracujícím a ne nepracujícím. Chovejte se zkrátka tak, jako by se měla chovat normální pravicová strana. Najde se v Čechách nějaká?