Trading se řídí obecnými pravidly, která se nemění. Lidská přirozenost, i přes neustálou snahu o dokonalost, bude vždy obsahovat iracionální element, který nás tak odlišuje od strojů. Je to právě ta lidskost, která způsobuje neefektivitu trhů. Larry Williams vysvětluje ve své knize Long term secrets to short term trading základní velmi jednoduché přístupy a nápady, které mohou být profitabilní. Na obrázku vidíme vývoj indexu S&P 500 v době, kdy se teprve začínalo rozvíjet internetové obchodování.

Vývoj S&P 500 v letech 1979-1981

Na grafu jsou zřetelně vidět oblasti kanálů, dvojitá dna a vrcholy, trendy a další dobře známé situace z moderního obchodního světa. Změnil se tedy od té doby trading? Ale samozřejmě, obchodované objemy a počty kontraktů jsou nekolikanásobně vyšší, moderní nástroje umožňují obchodovat přes internet, používat automatické obchodní systémy a další nástroje, které výrazně zvyšují efektivitu práce.

V čem je tedy přínosná kniha Long term secrets of short term trading? Díky lidské povaze a myšlení lze najít určitý typ strategií, které jsou platné „long term“ (dlouhodobě). Larry se o ně dělí právě v této knize. Zásadní kapitolou pro diskrečního obchodníka představuje kapitola zaměřená na tzv. swingy. Swingy, které Larry Williams popsal, představují základ mého diskrečního obchodování a představují důležitý filtr proti případným pastem. Jde vlastně o určitou strukturu, ve které se trhy pohybují. Tuto strukturu lze s praxí číst a velmi tak zvyšovat šance na úspěch v tradingu.

Nehledejte složité obchodní přístupy, vyberte si strategii, která Vám vyhovuje a která přináší zisk. Podle mých zkušeností platí v tradingu toto přísloví Alberta Einsteina ještě více než kdekoliv jinde.

Keep it as simple as possible, but no simpler.

Albert Einstein